SC_pn_E2

Czy jest coś jeszcze, czego o kawie możesz nie wiedzieć? Mamy nadzieję, że fakty, które przedstawiamy poniżej zdołają Cię zaskoczyć i wzbogacą Twoją wiedzę. 🙂

1. Z kawy można zaparzyć herbatę

Zaskoczony? Już spieszymy z wyjaśnieniem. Liście kawowca idealnie nadają się do parzenia. Zawierają mniej kofeiny i nie są tak gorzkie jak herbata. Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości mangiferyny obniżają ryzyko nowotworu, cukrzycy i schorzeń serca.

2. Gdyby nie kawa, nie byłoby kamer internetowych

Dokładnie 24 lata temu, naukowcy z Cambrige, opracowali projekt pierwszej kamerki, którą zamocowali przy ekspresie do kawy. W ten sposób osoby z różnych części budynku dowiadywały się, czy dzbanek do kawy był pełny.

3. Ban na kawę

Kawa niejednokrotnie była zakazana. Na początku XVI wieku islamscy duchowni uznali kawę za narkotyk. Z tego względu zakazano jej w Mekce i Kairze. Kawowe restrykcje były stosowane także w Europie. W 1675 roku król Szkocji i Anglii Karol II Stuart zdelegalizował kawiarnie uznając je za rozsadnik spiskowców.

4. Miłość do kawy dziedziczysz w genach

Dlaczego Ty kochasz kawę, kiedy inni jej nienawidzą? Najwyraźniej miłość do kawy odziedziczyłeś po przodkach. Naukowcy twierdzą, że za to, jak reagujemy na kawę odpowiada aż 6 genów. Geny BDNF i SLC64 odpowiadają za pozytywną reakcję na kofeinę. POR i ABCG2 odpowiadają za jej metabolizm. W zależności od obecności tych genów, reakcja ludzi na kawę i zawartą w niej kofeinę (a co za tym idzie, również inne napoje ją zawierające) jest różna.

5. 3386 espresso w godzinę

Nie chodzi tu o liczbę wypitych filiżanek, bo ta mogłaby okazać się zabójcza. Wynik 3386 zaparzonych filiżanek kawy w godzinę (3.33 filiżanki na sekundę) dotyczy polskich baristów, którzy ustanowili ten rekord Guinessa. Niestety w 2011 roku zostali pokonani przez baristów z Londynu.

Instagram

[instagram-feed]