coffe break tekst

Praca i obowiązki nie zając, więc odłóż na chwilę swoje sprawy i daj się porwać na przerwę na kawę! A czy zastanawiałeś się skąd tak naprawdę wzięło się określenie coffee break? Poświęć 3 minuty na poszerzenie swojej wiedzy! (to zajmie Ci mniej niż zaparzenie kubka kawy). 🙂

Nawyk spopularyzowany został za oceanem – w Ameryce Północnej przez Panamerykański Urząd ds. Kawy. Jak się okazuje, na przerwę na kawę wychodzimy już od ponad 60 lat (od 1952 r.), czyli istnieje szansa, że w swojej rodzinie masz ówczesnych trendsetterów tego zjawiska. 🙂

„Zrób sobie przerwę na kawę – i weź to, co kawa ci daje” – tak właśnie brzmiało hasło 1 kampanii na rzecz spopularyzowania akcji. Brzmiało zachęcająco? Dla mnie owszem!

Ale jak się okazuje, wszystko co najlepsze w Stanach, przyszło z Europy (kolejny dowód na to, że Europa jest niepodważalną kolebką kultury 😉 ).  Zwyczaj pierwotnie został wymyślony pod koniec XIX wieku w Stoughton, w stanie Wisconsin USA, przez żony norweskich imigrantów. Miasto z tej okazji upamiętnia co roku owo wydarzenie świętując podczas Stoughton Coffee Break Festival.

Ale wracając do sedna sprawy. Są 2 wytyczne, o których musisz pamiętać:

– przerwa trwa z reguły 10 – 20 minut – dłuższe spowodują, że zamiast na kawie, wylądujesz na dywaniku u szefa

– z reguły następuje na zakończenie 1/3 zmiany w pracy – czyli jeśli zaczynasz pracę o 9:00 to na przerwę możesz pozwolić sobie w okolicach godziny 11:00-12:00.

Czujesz, że potrzebujesz przerwy? 🙂

Instagram

[instagram-feed]