a

W niewielu miastach europejskich na tak małej powierzchni zgromadzono tak wiele historii, pięknej architektury i kultury jak w Pradze. Co do zaoferowania ma stolica naszych sąsiadów? Przekonaj się sam!

Niewiele osób potrafi oprzeć się urokowi Pragi.  W przeciwieństwie do innych miast europejskich uniknęła zniszczeń podczas II wojny światowej i jej zabytkowe centrum pozostało nietknięte. Plan urbanistyczny Pragi przetrwał praktycznie niezmieniony przez wieki.

b

c

d

Nad miastem króluje Zamek Praski, pierwszy wybudowany w mieście zamek. Po przekroczeniu jego bramy można odkryć kolejne miasto w mieście. Ogromny obszar otoczony murami kryje katedrę, bazylikę, liczne dziedzińce i malownicze zaułki.

e

f

Stare miasto, czyli zabytkowe centrum Pragi zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny z Rynkiem Staromiejskim pośrodku. Jednak dopiero w XIV wieku Stare Miasto otrzymało prawa miejskie.

Warto przyjrzeć się kamienicom przy rynku. Najsłynniejszym obiektem ratusza jest zegar astronomiczny, dzieło z 1410 roku. To najstarszy tego typu zegar w Europie. Przed wybiciem godziny zbierają się przed nim tłumy – w okienkach, jedna za drugą, przesuwają się figurki dwunastu apostołów, a postacie przedstawiające Próżność, Śmierć, Chciwość i Turka zaczynają gestykulować.

g

Środek placu zajmuje renesansowa fontanna, a kościół Tyński to jedna z najpiękniejszych według nas budowli w Pradze.

hi

j

Małą Stronę i Stare Miasto łączy jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie, oparty na 16 łukach i długi na 500 metrów – Most Karola. Zachwycająca jest nie tylko sama budowla ale również widoki, jakie się z niego roztaczają. Niezwykłym elementem mostu jest seria barokowych i religijnych rzeźb, stojących wzdłuż balustrady.

k

l

ł

m

 

W mieście jest wiele wzgórz, na które warto wejść by zobaczyć roztaczającą się panoramę miasta pełną mostów i zabytkowych kamieniczek.

n

A teraz najważniejsze. Niestety w Pradze nie znajdziecie żadnej z naszych kawiarni, ale to nie znaczy, że nie napijesz się tam pysznej kawy. Szczególnie polecamy Ci kawiarnię Les Kamanderes gdzie kawowy napar ujmuje swoim smakiem i zapachem.

o

Po powrocie z Czech od razu planujemy kolejny wyjazd! Którą stolicę europejską nam polecasz? Wpisz swoją propozycję w komentarzu! 🙂

Instagram

[instagram-feed]