a

W niewielu miastach europejskich na tak małej powierzchni zgromadzono tak wiele historii, pięknej architektury i kultury jak w Pradze. Co do zaoferowania ma stolica naszych sąsiadów? Przekonaj się sam!

Niewiele osób potrafi oprzeć się urokowi Pragi.  W przeciwieństwie do innych miast europejskich uniknęła zniszczeń podczas II wojny światowej i jej zabytkowe centrum pozostało nietknięte. Plan urbanistyczny Pragi przetrwał praktycznie niezmieniony przez wieki.

b

c

d

Nad miastem króluje Zamek Praski, pierwszy wybudowany w mieście zamek. Po przekroczeniu jego bramy można odkryć kolejne miasto w mieście. Ogromny obszar otoczony murami kryje katedrę, bazylikę, liczne dziedzińce i malownicze zaułki.

e

f

Stare miasto, czyli zabytkowe centrum Pragi zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny z Rynkiem Staromiejskim pośrodku. Jednak dopiero w XIV wieku Stare Miasto otrzymało prawa miejskie.

Warto przyjrzeć się kamienicom przy rynku. Najsłynniejszym obiektem ratusza jest zegar astronomiczny, dzieło z 1410 roku. To najstarszy tego typu zegar w Europie. Przed wybiciem godziny zbierają się przed nim tłumy – w okienkach, jedna za drugą, przesuwają się figurki dwunastu apostołów, a postacie przedstawiające Próżność, Śmierć, Chciwość i Turka zaczynają gestykulować.

g

Środek placu zajmuje renesansowa fontanna, a kościół Tyński to jedna z najpiękniejszych według nas budowli w Pradze.

hi

j

Małą Stronę i Stare Miasto łączy jeden z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie, oparty na 16 łukach i długi na 500 metrów – Most Karola. Zachwycająca jest nie tylko sama budowla ale również widoki, jakie się z niego roztaczają. Niezwykłym elementem mostu jest seria barokowych i religijnych rzeźb, stojących wzdłuż balustrady.

k

l

ł

m

 

W mieście jest wiele wzgórz, na które warto wejść by zobaczyć roztaczającą się panoramę miasta pełną mostów i zabytkowych kamieniczek.

n

A teraz najważniejsze. Niestety w Pradze nie znajdziecie żadnej z naszych kawiarni, ale to nie znaczy, że nie napijesz się tam pysznej kawy. Szczególnie polecamy Ci kawiarnię Les Kamanderes gdzie kawowy napar ujmuje swoim smakiem i zapachem.

o

Po powrocie z Czech od razu planujemy kolejny wyjazd! Którą stolicę europejską nam polecasz? Wpisz swoją propozycję w komentarzu! 🙂

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.