DSC_0136

Kawa – międzyzwrotnikowy owoc słońca, ziemi i wody. W zależności od miejsca, w którym rośnie i dojrzewa, ma zupełnie różne potrzeby. Mimo iż do rodziny Rubiacae (kawowce) zalicza się dziesiątki tropikalnych roślin, to produkcja kawy opiera się tylko na ich dwóch gatunkach: Arabica i Robusta. Niby na pierwszy rzut oka ich ziarna są bardzo podobne, to jednak się różnią.

DSC_0123

Arabica

Jej drzewka osiągają od 3 do 5 metrów. Łodyga jest prosta, równa z długimi cienkimi gałązkami. Arabica, bardziej docenia ciepły klimat strefy tropikalnej, która rozciąga się wzdłuż równika. Uprawia się ją na terenach górzystych między wysokością 800 a 2000 metrów nad poziomem morza. Arabica jest niezwykle odporna na warunki pogodowe. Lubi też, gdy jest ciepło, w granicach 15-24 stopni Celsjusza. Teraz najważniejsze – jest słabsza niż Robusta, zawiera w sobie od 1 do 1.5% kofeiny. Arabica to kawa łagodna i aromatyczna, niekiedy wzbogacona posmakiem czekoladowym lub korzennym.

DSC_0127

(Po lewej Robusta, po prawej Arabica)

Robusta

Jej drzewka są większe niż w przypadku Arabiki i osiągają wielkość od 7 do 13 metrów. Rośnie między 200 a 900 metrem nad poziomem morza. Nie lubi zmian klimatu i woli jeszcze wyższą temperaturę – od 24 do 30 stopni. Robusta lepiej znosi choroby, jest po prostu bardziej odporna. Posiada również więcej kofeiny – od 2 do 2.5%. Jej bladozielone ziarna dają napar o ostrym, gorzkawym smaku.

Warto też dodać, że Arabica jest gatunkiem dominującym w stosunku do Robusty, bowiem jej udział w światowym rynku produkcji kawy wynosi 70%, natomiast Robusty tylko 30%. Mimo to, jest od niej droższa.

Pozostaje zostawić Cię z pytaniem: który gatunek kawy pijesz częściej? Wpisz w komentarzu!

 

 

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.