10679821_390903234394888_8570055969480869550_o

Dobrą kawiarnię poznasz po tym, że do zamówionej filiżanki aromatycznego espresso dostaniesz szklankę wody. Ale czy wiesz, dlaczego taka jest praktyka? Czy wodę należy wpić przed czy po kawie?
Dobrze, że jesteś na naszym blogu. W tym wpisie rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości.

Po co podajemy wodę do espresso?
Aby móc cieszyć się bogactwem aromatu espresso, należy je odpowiednio pić. Do każdej filiżanki powinno się podawać szklankę niegazowanej wody, najlepiej w temperaturze pokojowej.
Jej zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych w jamie ustnej. Przepłukiwanie ich ma pozwolić na rozkoszowanie się smakiem esencjonalnego espresso. To reguła podobna do tej stosowanej podczas degustacji wina.

Woda – przed czy po kawie?
Biorąc pod uwagę cel, jaki ma spełniać woda, najlepiej pić ją przed espresso. Oczyszczenie kubków smakowych pozwoli na cieszenie się głębszym smakiem naparu kawowego, niezakłóconego przez inne smaki. Aby w pełni docenić aromaty ziaren użytych do zaparzenia espresso, warto pić wodę małymi porcjami przed każdym łykiem kawy.

Jest jednak wielu zwolenników picia wody już po wypiciu espresso. Pamiętajmy, że espresso to skoncentrowany napar kawowy, który także pozostawia w ustach wiele substancji smakowych. Płukanie ust już po wypiciu espresso ma za zadanie odświeżenie ust i przygotowanie kubków na smakowanie kolejnych potraw lub napojów.

Jest jeszcze jedna teoria pochodząca prosto z Włoch. Włosi uważają, że picie kawy, a tym bardziej espresso, na pusty żołądek może być szkodliwe. Dlatego przed kawą należy napić się wody, która ma za zadanie jego wypełnienie. A wtedy można już bezkarnie cieszyć się poranną mocną dawką kawy. 🙂

Źródło: https://www.cafeborowka.pl/dlaczego-do-espresso-podaje-sie-wode/

Instagram

[instagram-feed]