DSC_0126

Chociaż oficjalny „Sezon na relaks” w SO!COFFEE (nowe smaki kaw, lodów, ciast i wiele, wiele innych) zacznie się dopiero  20 maja, to już w tę majówkę postanowiliśmy totalnie się wyluzować. 🙂 Zabierz się z nami w krótką wycieczkę na Hel, a dokładniej na sam cypel – najbardziej wysunięty na północ punkt Polski. Usiądź więc wygodnie, porzuć na 10 minut swoje zajęcie i daj się porwać!

DSC_0104

W drodze na sam cypel, natkniesz się na obronne bunkry. Zaraz po zakończeniu I wojny światowej Polska uzyskała dostęp do morza na odcinku 146 km w tym cały Półwysep Helski. Celem zabezpieczenia pobliskich portów postanowiono jak najszybciej ufortyfikować cały teren. Stopniowo wysiedlano stąd mieszkańców i ograniczano ruch turystyczny tworząc powoli Rejon Umocniony Hel.

Rozglądaj się uważnie, fortyfikacje obronne są skrzętnie ukryte wśród drzew, a czasami są wręcz trudno dostrzegalne.

DSC_0105 DSC_0106 DSC_0109

Droga z samego miasteczka na cypel nie jest długa, dlatego z każdym krokiem do uszu śmielej dociera szum morza, a przed oczyma ukazuje się coraz więcej znaków obwieszczających destynację. Co ważne, bunkry otwarte są dla zwiedzających wczasowiczów. Jedne z nich są odnowione, drugie pozostawione w swojej surowej formie sprzed lat.

DSC_0111 DSC_0114

Teren wokół cypla urozmaicają białe, dziewicze piaski wydm. Pamiętaj, że Zatoka Pucka i Półwysep Helski to teren objęty programem Natura 2000, wszystko więc objęte jest ścisłą ochroną.

DSC_0116 DSC_0117 DSC_0119

W Morzu Bałtyckim żyje około 25 tysięcy osobników Foki Szarej. Dlatego często są one widywane na polskich plażach.

DSC_0120

Jeden krok dalej i… Twoim oczom ukaże się błękit rozciągającego się aż po horyzont morza. 🙂

DSC_0124

Nie pozostaje nic innego jak usiąść na naprawdę czystym piasku i oddać się swojej ulubionej czynności jaką jest… picie kawy SO!COFFEE. 🙂 Półwysep Helski to idealne miejsce na zebranie myśli, wsłuchanie się w odgłosy natury nieskażonej za bardzo ludzką obecnością i podziwianie widoków. Jeśli więc szukasz inspiracji na kolejny, długi weekend, weź pod uwagę Hel.

A Ty gdzie spędziłeś swoją majówkę? Wpisz w komentarzu!

Instagram

[instagram-feed]