Czas na spełnienie kolejnego podróżniczego marzenia – wyjazd do Izraela. Oczekiwanie na lot na Lotnisku im. Fryderyka Chopina jak zawsze umilał nam kubek pysznej kawy i kawałek ciasta. Nim się obejrzeliśmy, trzeba było udać się do samolotu…

Wyjazdy zimą mają swoją zaletę – zdecydowanie bardziej docenia się temperaturę powietrza! 18 stopni, które zastaliśmy w Tel Awiwie było miłą odskocznią od zimnej Polski. Zgodnie z oczekiwaniami, na każdym kroku mogliśmy skosztować tradycyjnej pity, hummusu i falafeli. Istny raj dla smakoszy kuchni bliskowschodniej.

Będąc w Tel Awiwie, grzechem byłoby nie udać się do Jerozolimy, która znajduje się zaledwie 50 km dalej. To nie tylko dwa różne miasta, to wręcz dwa światy! Tel Awiw odebraliśmy jako nowoczesną, pełną młodych ludzi aglomerację. Większość samochodów na ulicy to najnowsze modele, na których można zawiesić oko. Można by pomyśleć, że jesteśmy w bardzo bogatej, europejskiej, stolicy- przepych jest tu na każdym kroku.

Jerozolima to z kolei „miasto-historia”. Nie jest to tylko kwestia wszechobecnych zabytków – również ludzie na ulicach tworzą  klimat zgoła odmienny od tego w Tel Awiwie.  To tygiel kulturowy – samo Stare Miasto podzielone jest na cztery strefy – żydowską, muzułmańską, chrześcijańską oraz ormiańską. Ciekawostką może być też fakt, że tuż za Ścianą Płaczu, gdzie modlą się konserwatywni Żydzi, znajduje się dzielnica muzułmańska.

Kawa wpisana jest w codzienność obu miast, jednak ludzie piją ją w różnych okolicznościach. W Tel Awiwie na porządku dziennym jest bieg z kubkiem kawy w dłoni. W Jerozolimie picie kawy w niewielkiej kawiarni jest wręcz rytuałem, szczególnie wśród starszych mieszkańców. Najbardziej popularną pozycją w menu jest macchiato, czyli espresso z dodatkiem mleka.

Życzymy i Wam i sobie, żeby się jeszcze nie raz tam wybrać! Miejsc do zwiedzania jest mnóstwo.

Instagram

[instagram-feed]