BLOG SK

Temat kawy w Japonii początkowo może wyglądać na science fiction. Dlaczego? Bo przecież Japonia to kraj herbatą płynący! Japończycy kawy jednak nigdy nie uprawiali i nie spożywali jej w nadmiernych ilościach, lecz ta mało kawowa historia nie świadczy jednak o takiej samej teraźniejszości.

Obecnie Japonia znajduje się w czołówce krajów importujących to „czarne złoto”. W 2014 roku wypito tam 450 000 kg kawy! Wiecie co to oznacza? To, że przeciętny Japończyk wypił około 270 filiżanek w ciągu 12 miesięcy – daje to więc Japonii szczęśliwe 13. miejsce pod względem spożycia kawy (a tendencja jest wciąż wzrostowa!).
Japońskie kawiarnie można podzielić na dwa rodzaje: kissaten i kafe. Te pierwsze to miejsca, w których do tej pory niepodzielnie królowała herbata, obecnie ustępująca miejsca kawie; ich wnętrza są urządzone tradycyjnie, a wręcz domowo. Oprócz kawy, możecie w nich zjeść też szybki lunch lub coś słodkiego. Kafe z kolei, to lokal przestronny, nowoczesny z atmosferą, w której odnajdują się młodzi Japończycy. Menu w Kafe jest też bardziej europejskie.

Kawa w Japonii to nie tylko sektor prywatny, lecz także biznesowy. Jednym z wiodących na globalnym rynku producentów akcesoriów do kawy jest firma Hario. Do najbardziej popularnych produktów tej firmy należą bez wątpienia kawowe filtry i ręczne młynki, o których być może słyszeliście lub nawet macie je w swojej kuchni.

W Japonii pije się kawę z puszki, rozpuszczalną i parzoną, w pracy i w domu. Jej mieszkańcy zakochali się w Arabice. Szczególnym uznaniem cieszy się też jamajska kawa Blue Mountain oraz indonezyjski Kopi Luwak, który – pomimo relatywnie wysokich cen – wciąż cieszy się niezaprzeczalnym powodzeniem. W samym Tokio, oprócz licznych, znajdujących się na ulicach automatów, mieści się blisko 10 tys. kawiarni.
Co ciekawe, rola kawy w Japonii urosła do takiej rangi, że nawet doczekała się swojego narodowego święta, które przypada na dzień 1 października.

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.