2

Standardy parzenia kawy na Ziemi znacząco różnią się od tych panujących w kosmosie. Dlatego też znany nam ekspres nie jest w stanie sprostać tym kosmicznym wymaganiom. Ale dla chcącego nic trudnego. Jeden z włoskich dystrybutorów kawy postanowił zbudować urządzenie, który zadowoli astronautów spragnionych kofeiny.

Wszystko zapoczątkował włoski astronauta Luca Parmitano, który wyrażał wielkie ubolewanie z powodu braku kawy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Informacje te dotarły do włoskiego dystrybutora kawy, który w kooperacji z firmą Argotec, specjalizującą się w technologiach kosmicznych stworzył kosmiczny ekspres o nazwie ISSpresso. Na pokład kosmicznego promu urządzenie dostało się dzięki pomocy Włoskiej Agencji Kosmicznej.

ISSpresso różni się od standardowych ekspresów. Przede wszystkim ma wzmocniony układ ciśnieniowy. Maszyna nie nalewa kawy do filiżanek – ze względu na stan nieważkości musi być pita z woreczka przez słomkę.

Urządzenie przyleciało na pokład promu razem z pierwszą włoską astronautką Samanthą Cristoforetti, która „kosmiczną kawę” zaprezentowała na swoim twitterze.

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.