2

Standardy parzenia kawy na Ziemi znacząco różnią się od tych panujących w kosmosie. Dlatego też znany nam ekspres nie jest w stanie sprostać tym kosmicznym wymaganiom. Ale dla chcącego nic trudnego. Jeden z włoskich dystrybutorów kawy postanowił zbudować urządzenie, który zadowoli astronautów spragnionych kofeiny.

Wszystko zapoczątkował włoski astronauta Luca Parmitano, który wyrażał wielkie ubolewanie z powodu braku kawy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Informacje te dotarły do włoskiego dystrybutora kawy, który w kooperacji z firmą Argotec, specjalizującą się w technologiach kosmicznych stworzył kosmiczny ekspres o nazwie ISSpresso. Na pokład kosmicznego promu urządzenie dostało się dzięki pomocy Włoskiej Agencji Kosmicznej.

ISSpresso różni się od standardowych ekspresów. Przede wszystkim ma wzmocniony układ ciśnieniowy. Maszyna nie nalewa kawy do filiżanek – ze względu na stan nieważkości musi być pita z woreczka przez słomkę.

Urządzenie przyleciało na pokład promu razem z pierwszą włoską astronautką Samanthą Cristoforetti, która „kosmiczną kawę” zaprezentowała na swoim twitterze.

Instagram

[instagram-feed]