Bee

Wyobraź sobie pierwsze dźwięki „IX Symfonii” Beethovena. Powoli kolejne instrumenty włączają się do orkiestry i ich muzyka dociera do Twoich uszu. Świat ożywa barwą dźwięków. Zupełnie, jak wtedy, gdy bierzesz o poranku pierwszy łyk ulubionej kawy.

Nie wszyscy wiedzą, że autor „Ody do radości” był wielkim miłośnikiem kawy. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić mistrza pięciolinii przy świeczce w gabinecie popijającego z porcelanowej filiżanki czarny napój. Być może akurat tworzyłby swoje najsłynniejsze dzieło?

Uwielbienie kompozytora do kawy było tak wielkie, że zawsze przygotowywał ją osobiście odsypując dokładnie sześćdziesiąt ziaren na jedną filiżankę. Podobne „natręctwo” posiadał Adaś Miauczyński z kultowego już filmu Marka Koterskiego „Dzień Świra”. Przypomnijmy, że  bohater twierdził, że „nie zawsze kopczyk kawy powstaje symetryczny, czasami jedno ziarenko może zepsuć symetrię kawowej górki”. Ów bohater swoją kawę zawsze zalewał najpierw mlekiem, ogrzanym w ciepłej wodzie, ponownie zagotowywał wodę „żeby zawrzała”, następnie dmuchał 7 razy w szyjkę czajnika, aby woda „nie wrzała”, a na koniec zalewał swój napój. Sam sposób zalewania kawy też nie był dla niego obojętny. Trzymając się zasad polskiej gościnności twierdził, że jeżeli z kubka kawy nic nie wyleje się na spodek to oznacza, że „za mało nalane”.

 

AS

Ale wracają do Beethovena. Na przełomie XVIII i XIX wieku kawa była napojem ekskluzywnym. Wówczas kosztowała 14.5 grosza za funt. Jej największym producentem i eksporterem była wtedy odległa Brazylia. Aby zaoszczędzić na drogocennych ziarenkach mieszano je z ziarnami cykorii. Dla Beethovena było to jednak nie do przyjęcia i osobiście zaparzał swój autorski napar.

A Ty wolisz zaparzać go samodzielnie, czy pozwolić zrobić to komuś innemu? 😉

Instagram

[instagram-feed]