Inspiracje kawą możemy odnaleźć w każdym aspekcie życia człowieka – znajdziemy ją w filmach, muzyce, książkach, ale także jako element pięknych obrazów. Tym razem przedstawiamy Wam motyw kawy w malarstwie.

Źródło: www.tate.org.uk/art/images/work/N/N05/N05414_10.jpg

W 1915 roku francuski malarz Pierre Bonnard stworzył obraz „Kawa”. Na pierwszym planie widać tytułowy napój, który pity jest w towarzystwie czworonoga-przyjaciela kawosza. To, co wyróżnia obraz to intensywne kolory, które pobudzają niemal tak jak kawa.

Źródło: www.upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6f/HopperAutomat.jpg

Na obrazie „Automat” amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera możemy zaobserwować samotną kobietę siedzącą w kawiarni przy filiżance kawy.

Źródło: www.upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Alvan_Fisher_-_Coffee_clap.jpg

Kawa to nie tylko napój, nad którym można zastanawiać się nad życiem w samotności. To przede wszystkim okazja do spotkania, co widać na obrazie Alvana Fishera „Kawa”.

Źródło: www.uploads7.wikiart.org/images/edvard-munch/at-the-coffee-table-1883.jpg

Na pewno kojarzycie obraz „Krzyk” spod pędzla Edvarda Muncha. Ten norweski malarz stworzył również impresjonistyczne dzieło „Przy kawowym stoliku”, przedstawiające starszego mężczyznę i kobietę pijących kawę.

Źródło: www.imagecache2.allposters.com/images/MCG/FG936.jpg

Z kolei na obrazie hiszpańskiego malarza Juana Grisa nie uświadczymy widoku ludzi, widnieje za to kubistyczna kompozycja filiżanek do kawy.

Źródło: www.renatadomagalska.pl/galeria/scenki-rodzajowe/rozmaitosci_9-10.html#.WMEl9VXhCUk

Warto wspomnieć również o nowoczesnej polskiej sztuce. Kawę znajdziemy między innymi na obrazie Renaty Domagalskiej pt. „Czarna kawa”. Kobieta, która zamyślona czeka na towarzysza lub może przystojnego baristę ukazana jest na czerwonym tle, który podobnie jak kubek podkreśla mocny charakter obrazu, a zawadiacki uśmiech kobiety pozwala nam myśleć, że spotkanie jest wyczekiwane.

Które z dzieł przypadły Wam najbardziej do gustu? Pamiętajcie, że kawą, jak sztuką, możecie się delektować! Wpadajcie do kawiarni SO! COFFEE 🙂

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.