obraz1445

Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii… a komu chciałoby się to czytać?

Bo czym jest kawa? Dla jednych porannym rytuałem, dla innych codzienną dawką energii, a podobno istnieją i tacy, dla których sensem życia.  Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, dawać go do nas! 😉

Mało kto jednak interesuje się historią „boskiego napoju”. Być może przez to, że część skutecznie do „historii” została zniechęcona w szkole.

Ale do rzeczy…

Wyobraźcie sobie pasterza o imieniu Kaldim, którego pasją, zawodem i pewnie całym życiem był wypas kóz na Wyżynie Abisyńskiej. (A właściwie, czy to ważne gdzie?)

Pewnego dnia, który  gdyby nie następujące zdarzenie, byłby nie do odróżnienia od reszty, Kaldim (tak, mówmy mu po imieniu) zobaczył jak stado jego kózek zachowuje się co najmniej dziwnie. I jest to określenie nad wyraz eufemistyczne, zważywszy na to, że zwierzęta biegały jak oszalałe, zderzały się ze sobą i przyjmowały – jak możemy mniemać – najdziksze pozy.

A, że o żadnych używkach w tych czasach nie mogło być mowy, Kaldimowi na pewno nic się nie wydawało. Poszedł więc dzielny pasterz do miejsca, gdzie wcześniej pasły się kozy, by poszukać przyczyn ich zdziwaczenia. Zapewne zupełnie nie domyślacie się, że znalazł tam roślinę, a już na pewno nie tego, że był to kawowiec. A więc, był to kawowiec. 😉 Zaintrygowany – jakbyśmy to dziś mogli powiedzieć – Feeding Manager, zerwał owoce, a następnie zaniósł je do klasztoru.

Uwaga, wprowadzamy nową postać!

W tymże klasztorze pewien mnich, również ciekawy znaleziska, rozdrobnił ziarna, a następnie zalał wrzątkiem. Tak przyrządzono pierwszy kubek kawy. Bez pól pszenicy oblanych czekoladą, ale za to z kozami, mnichem i bohaterem – Kaldimem.

Historia niestety nie przekazuje co działo się dalej. Być może nie bez przyczyny… 😉

Instagram

[instagram-feed]