DSC_0238

Jest takie magiczne miejsce 80 km od Warszawy, w którym czas się zatrzymał. Arkadia pod Nieborowem to idealne miejsce na rodzinny piknik, spacer i wypoczynek w otoczeniu sztuki i natury. Więc jeśli szukasz miejsca na najbliższy weekendowy wypad za miasto, miej na uwadze Arkadię. My zabraliśmy ze sobą kawę i wyruszyliśmy w nieznane. Zobacz jak było!

Arkadia to wieś położona niedaleko Łowicza, w województwie łódzkim, w gminie Nieborów.

mapa

W samym jej sercu znajduje się ogród romantyczny w stylu angielskim, założony przez  Helenę z Przeździeckich, żonę Michała Hieronima Radziwiłła właściciela pobliskiego Nieborowa.

Do zakładania ogrodu przystąpiono wiosną 1778 roku, lecz rozwijano go i komponowano dalej, przez ponad dwadzieścia lat, aż do śmierci księżnej Heleny w 1821 roku. Pierwszymi budowlami, które powstały na brzegu spiętrzonego stawu arkadyjskiego, były Kaskada i Chata przy Wodospadzie, a nieco później Przybytek Arcykapłana  i Świątynia Diany z plafonem Norblina wyobrażającym Jutrzenkę oraz Akwedukt.

DSC_0232 DSC_0234 DSC_0237

DSC_0239 DSC_0243 DSC_0249

Arkadia to miejsce romantyczne i baśniowe. Księżna Helena zgromadziła w nim bogatą kolekcję sztuki antycznej, rzeźb oraz kopii dzień antycznych, średniowiecznych i renesansowych, które umieściła w Świątyni Diany.

 

DSC_0271

DSC_0277

DSC_0282

DSC_0269

DSC_0268

Chodząc po parku miej oczy dookoła głowy, bo tu z każdego zakątka wyłaniają się pomniki, rzeźby i ciche zakątki, w których aż chce się przysiąść.

DSC_0248 DSC_0246 DSC_0242

DSC_0247 DSC_0256

Park w Arkadii to część Muzeum Narodowego, dlatego możecie do niego wejść w godzinach 10:00-18:00. Pamiętaj też aby mieć przy sobie gotówkę na bilet – w kasie nie można płacić kartą. Za bilet normalny zapłacisz 20 zł, a za ulgowy 10. Ale wierz nam, to się po prostu opłaca.

DSC_0272

Park to również doskonałe miejsce na różnego rodzaju sesje. W ogrodzie aż roiło się od nowożeńców biorących udział w swoich sesjach ślubnych.

Ogród jest jednak tak duży, że możesz zaszyć się w miejscu, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. 🙂

 

 

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.