DSC_0237

Najprościej ujmując murale to wielkoformatowa grafika zdobiąca ściany budynków mieszkalnych. Dla nas to jednak barwna ekspresja na miejskich szarościach. Podróżując po Warszawie miejcie oczy dookoła głowy – nigdy nie wiadomo, zza której ściany się wyłoni.

Wykorzystując dobrą niedzielną pogodę postanowiliśmy odwiedzić SO!COFFEE, kupić Pistachio Latte i z aparatem zapuścić się w warszawskie blokowiska w poszukiwaniu murali.

Oczywiście wszystkich nie udało się nam sfotografować, ale poniżej znajdziecie kilka perełek, które zdobią ściany budynków na Powiślu i Woli wraz z ich lokalizacjami. Jeśli więc nie macie planu na dzisiejsze popołudnie zerknijcie, gdzie warto pojechać aby zobaczyć dzieła artystów na własne oczy. PS. Niebawem kolejny mural ozdobi jeden z Warszawskich budynków. 😉 ale szczegóły podamy niebawem!

DSC_0192

ul. Mikołaja Kopernika, Warszawa Powiśle

DSC_0193

Ul. Tamka, Warszawa Powiśle

To największy mural w Warszawie. Widać na nim Słynnych Polaków a także Poloneza z lat 80. Mural znajduje się na ścianie naprzeciwko Muzeum Fryderyka Chopina.

DSC_0195

Ul. Tamka, Warszawa Powiśle

DSC_0209

Ul. Myśliwiecka, Warszawa Powiśle

W 2010 roku na budynku przy ul. Lipowej 3 odsłonięto mural poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. Interesującym zabiegiem zastosowanym przez autorów jest wkomponowanie w mural rynny biegnącej po ścianie budynku.

DSC_0233

Ul. Lipowa, Warszawa Powiśle

Niedźwiedzie brunatne to dzieło belgijskiego artysty ROA, którego prace można spotkać w wielu miastach Europy i poza nią (Nowy Jork, Moskwa). Maluje duże zwierzęta, zwykle ptaki i ssaki. Prawie zawsze czarno-białe, z dużymi kłakami futra i/lub piór. Jego zwierzęta często śpią lub wyglądają na martwe.

DSC_0234

Pawilony, ul. Nowy Świat 22, Warszawa Stare Miasto

DSC_0217

Stadion Polonii Warszawa, Warszawa Wola

DSC_0219

Stadion Polonii Warszawa, Warszawa Wola

Wielkoformatowy mural SatOne to z jednej strony oddychające zielenią, a z drugiej zanieczyszczone miejskim „smogiem” płuca osadzone w turkusowych żebrach. Mural powstawał w cztery dni, w ramach akcji Street Art Doping 2011, przy czym artysta niemal nieustannie pracował na wysokości, używając jedynie sprayu. Cały projekt przyniósł ze sobą na kartce formatu A4 – i jak widać, wystarczyło.

DSC_0220

Ul. Chłodna, Warszawa Wola

Mural znajduje się przy Żelaznej 79 na ścianie Wojewódzkiej Stacji Stanitarno-Epidemiologicznej, a stworzony został przez Grupę Tworzywo.

DSC_0222

Ul. Żelazna 79, Warszawa Wola

Mural zajmuje całą boczną ścianę bloku mieszkalnego. Wykonany jest głównie w brązie, turkusie i bieli przez Swanskiego. Przedstawia ptaki i ryby „wyrastające” i współtworzące ogromne drzewo życia. Pierścienice otaczające atom mogą stanowić symbol uniwersum, koincydencji rozmaitych sił, a zarazem napięć między nimi.

DSC_0226

Ul. Nowolipki, Warszawa Wola

W bramie pojawiły się tam portrety postaci z historii, kultury i popkultury np. Napoleon, dziewczęta z Nowolipek, Einstein, osioł ze Shreka. 1. Mural stworzyli Adam Walas i Anna Koźbiel, a pomagali im aktywiści ze stowarzyszenia Stacja Muranów ( stacjamuranow.art.pl ).

DSC_0229

DSC_0227

DSC_0228

Klatka schodowa przy ulicy Nowolipki, Warszawa Wola

Na budynku przy ul. Nowolipki 9 b powstał mural upamiętniający Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie. Autorem muralu jest Dariusz Paczkowski.

DSC_0231

Ul. Nowolipki 9b, Warszawa Wola

chęcią udamy się tam i uzupełnimy wpis o dodatkowe zdjęcia!

 

 

 

 

 

 

Instagram

[instagram-feed]