DSC_0060

Kiedyś dumnie rozświetlały stolicę. Dziś aby je znaleźć trzeba się uważnie rozejrzeć. Wyruszamy w krótką podróż po Warszawie w poszukiwaniu neonów. Gdzie się udać by je znaleźć? Usiądź wygodnie i scrolluj w dół. 🙂

Pierwszy z nich znajduje się w bardzo bliskiej okolicy SO!COFFEE przy Palmie. Dlatego naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w kawiarni i od Coco Choco Latte, które możesz zobaczyć na zdjęciu powyżej. 😉

Ale wracając do neonów. Globus Orbisu na dach kamienicy trafił w 1951 roku i tym samym jest jednym z najstarszych neonów w kraju.  Oryginalny neon znajduje się w Muzeum Neonów, ten wiszący teraz, to jego wierna kopia.

DSC_0105

Dancing – niestety już się nie świeci, ale nadal wisi. Podnieś głowę, a zobaczysz go na kamienicy naprzeciwko Giełdy Papierów Wartościowych przy Palmie.

dancing-011

źródło: https://wwadouslug.wordpress.com/category/neony/

Obok SEZAMU przy Marszałkowskiej nie da się przejść obojętnie, ze względu na jego rozmiar i blask. 🙂

sezam

PS. Pałac Kultury i Nauki też wygląda o wiele lepiej, od kiedy jest oświetlony. 😉

DSC_0080

Zwróć też uwagę na wejście do klubu Gentlement’s Club, który znajduje się tuż przy Hotelu Polonia. Jego czerwień aż bije po oczach.

gent

Szafir – to już ulica Wolska. Neon należy do sklepu jubilerskiego. Z pozoru mały, intensywnie oświetla kamienicę, na której wisi.

DSC_0065

Neony Galerii Wypieków spotkacie w paru punktach w Warszawie. Ten ze zdjęcia znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Wolskiej i Jana Pawła.

DSC_0069

Na Powiślu dość niedawno zawisł neon należący do EUROPOLGAZU. Neon zmienia swój kolor (podobnie jak Globus Orbisu), dzięki czemu nie grozi mu monotonność i jednostajność.

DSC_0074

Przebijamy się na drugą stronę Wisły prosto do Muzeum Neonów, której znajduje się na warszawskiej Pradze.

DSC_0073

Jubiler wisiał kiedyś na fasadzie kamienicy u zbiegu Al. Jerozolimskich z ul. Kruczą. Niestety neon został zdjęty z kamienicy, ale nadal możecie obejrzeć do w muzeum.

jubiler

Kolejny rarytas to neon Filiżanka, która należała do restauracji Jaś i Małgosia.

jaś

Takich „świecidełek” jest w Warszawie jeszcze kilka. Które inne neony zwróciły Twoją uwagę?

Wpisz swoją propozycję, postaramy się go zobaczyć na własne oczy. 🙂

 

 

 

Instagram

[instagram-feed]