g1

Jeśli uważasz, że kawa powinna być czarna jak węgiel, a jej picie w ekstremalnych warunkach daje Ci najwięcej przyjemności to powinieneś opróżnić swój kubek kawy 320 metrów pod ziemią. 🙂

Tym razem wybraliśmy się do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego w Zabrzu. Dlaczego tam? Ponieważ to jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie kawy można napić się 320 metrów pod ziemią, a wypita w takich warunkach daje jeszcze większego kopa niż na powierzchni. 😉

g2

Kopalnia GUIDO założona została 158 lat temu (1855 r.) przez z hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia. Ważne jest to, że to unikat na skalę światową bo zachowane w niej wyrobiska nie mają swoich odpowiedników w innych muzeach tego typu na świecie!

Kopalnia składa się z dwóch poziomów o zupełnie innych charakterze ekspozycji.

Na poziomie 170 metrów przedstawiona jest historia śląskiego górnictwa i metody wydobycia węgla, a także znajdziecie w nim kaplicę. Poziom 320 metrów ma charakter współczesnego górnictwa.

g3

Jeśli więc niestraszna jest Ci wędrówka w głąb ziemi, a dodatkowo podczas wszystkich wycieczek jesteś ciągle spragniony kawy, to koniecznie powinieneś odwiedzić GUIDO.

Bo każde miejsce jest dobre aby napić się w nim kawy. 🙂

Instagram

[instagram-feed]